Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Můžeme pracovat s cookie,
ať vímě, jak to na našem webu žije?

Řezání vodním paprskem

Řez paprskem vody

Jednotlivé prototypy a výrobní díly vám rychle a efektivně vyrobíme ve velmi krátké době pomocí řezání vodním paprskem CNC. Tato výroba pravděpodobně poskytuje nejvíce výběru materiálů, které mají být zpracovány. Ať už jde o hliník, měď, keramiku, plasty nebo sklo, s touto metodou nic nebrání jejich prototypu nebo výrobní části.

 

Princip řezání

Při řezání vodním paprskem je obrobek tvarován a separován pomocí extrémně vysokého tlaku vody. Zásadní rozdíl v procesu závisí na použitém základním materiálu. Používá se buď voda, nebo voda a speciální brusivo, například písek. Při řezání proudem čisté vody se často zpracovávají pouze měkké materiály. Například papír, plasty nebo dokonce silikon lze řezat s přesností menší než 0,1 mm.
 
Na druhé straně řezáním vodním paprskem pomocí abrazivní technologie lze řezat materiály s obrovským stupněm tvrdosti. Hliník, ocel, keramika nebo dokonce titan jsou zpracovávány tryskou, která přichází s rychlostí více než 1000 m/s. Řezání vodním paprskem je vždy řezáno za studena, takže lze také použít materiály s nízkou teplotou tání.

 

Výhody

CNC řezání vodním paprskem vyniká svou univerzálností, pokud jde o kompatibilní materiály. Lze s ním zpracovat materiály s vysokou tloušťkou a vzhledem k přesnosti procesu není nutné žádné další přepracování.
 
S velmi minimálními odchylkami lze vyrobit desítky stejných dílů. Samostatnou prací lze snížit náklady. Proces řezání za studena nevyvolává mikrostrukturální změny, protože funguje pouze při nízkých teplotách. Tím jsou vyloučeny také tepelné a chemické deformace. Řezání je proces šetrný k životnímu prostředí, protože nedochází k vývoji plynů nebo par a používají se pouze přírodní produkty.